26 Mart 2019 Salı
Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR DENİZ TAŞIMACILIĞIGÜNDEMTESLİMATHABERLERENGLISH
Menü Arama
KAMYONUM,OTOBÜSÜM, AYAKKABI,FLO,İNDİRİM
kamyon,kamyonum,otobüsüm,otobüs,trucks,başer,servis
B2CDirect, Yönetim Ekibini Güçlendirmeye Devam Ediyor
B2CDirect, Yönetim Ekibini Güçlendirmeye Devam Ediyor
Ödüllü Midibüs Polonya'nın Hizmetinde
Ödüllü Midibüs Polonya'nın Hizmetinde
A Fifth Of Driver Positions Unfilled In The European Road Transport Sector

A Fifth Of Driver Positions Unfilled In The European Road Transport Sector

1 2 3 4 5
schmitz,kamyonum
11 Nisan 2018 Çarşamba - 17:37

''Kurların Yüksekliği Türkiye Gerçeğini Yansıtmıyor, İşinize Bakın''

Ekonomi Bakanı Zeybekci, OYDER Otomotiv Kongresi’nde yaptığı konuşmada kurları yükselişini geçici olduğunu belirterek otomotiv ve diğer sektör temsilcilerine seslendi.

 Kurların Yüksekliği Türkiye Gerçeğini Yansıtmıyor, İşinize Bakın

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) her yıl düzenlediği Otomotiv Kongresi’nin 8’ncisi İstanbul’da gerçekleştirildi. “Yeni Dönem” Otomotiv Perakendeciliği” temasıyla düzenlenen kongreye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ile birlikte otomotiv sektörünün önde gelen yerli ve yabancı yöneticileri katıldı.

 

“Türkiye’ye yatırım yapan herkes büyüyecek”

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kongrede yaptığı konuşmada, kurların yükseliş eğiliminde olmasını değerlendirerek “Bunlar hiçbir şekilde Türkiye’nin gerçeğini yansıtmıyor. Bu Türkiye’nin kalıcı hastalığı değildir. Türkiye ekonomisini realitesi bu değildir. Bu geçicidir işinize bakın önünüze bakın. Suni hareketlenmeler bir şekilde geçecektir ve Türkiye yoluna devam edecektir. Dünyanın hiçbir ülkesi Türkiye’nin vadettiği geleceği vadetmiyor. 2018 yılı Türkiye G20 ve OECD içinde yine en hızlı büyüyen ülke olacak. 2018 yılı için yüzde 6 ve yukarı yönde bir büyüme tahmin ediyoruz. Gelecek 10 yılda Türkiye’ye yatırım yapan herkes büyüyecek” diye konuştu.

 

“Dolaylı Vergi Oranları Düşecek”

 

Bakan Zeybekci, Türkiye’de doğrudan vergi oranlarının düşük olduğunu da söyleyerek “Önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla doğrudan vergiler istenilen orana gelirken buna bağlı olarak dolaylı vergiler de düşecek” dedi.

 

Zeybekci, yaklaşık 100 yıldan beri dünyanın en önemli sektörü olan otomotivin, yüzlerce sektörü de beraberinde sürüklediğini, kendi istihdamının yanında belki 10 kat da dolaylı istihdam oluşturabildiğini, farklı sektörlerde Ar-Ge ve teknoloji gelişmelerin önünü açtığını da söyledi. Otomotiv sektörünün Türkiye’de de son 10 yıldan beri son derece önemli hale geldiğini belirten Zeybekci, “Otomotiv sektöründe dünyada da belirli bir yere geldik. Yüzde 100 motorlu araç üretebiliyoruz. Bazen ‘yerli otomotiv’, ‘milli otomotiv’ derken, sanırım bazı yerlerde yanlış anlaşılıyor. Türkiye sanki bir araba yapamıyormuş gibi algılanıyor. Türkiye otomotiv yapıyor. Ama marka, tasarım, patent, know-how ve bilginin başkalarına ait olduğu bir ortamda bunu yapıyor. Bilgisi, teknolojisi başkalarına ait olan, dağıtım ve tüketim kanalları başkalarının kontrolünde olan, enerji ve hammadde kaynakları, finans imkanları başkalarının elinde olan bir iklimde hakikaten bir Türkiye mucizesi yarattık” diye konuştu.

 

Zeybekci, 135 milyar liralık yatırım teşvik belgesi verdiklerini de belirterek şunları söyledi;

“Bunların tamamı Türkiye’nin cari açık verdiği alanlardı. Bu yatırımların tamamı orta ve yüksek teknoloji yatırımlarıydı. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistem ile dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz. Bunların içinde otomotivi de çok yakından ilgilendiren, geleceğin teknolojileri dediğimiz pil, batarya, enerji depolama teknolojileri alanında, madeninden başlayıp en son ürüne kadar yüzde 100 yerli olarak yapılacak yatırımlar da vardı. Diğer taraftan bir otomotiv üreticimizin hibrit motorlarla ilgili bir yatırım da vardı. Bu terzi usulü, herkesle her şeyi pazarlık edebildiğimiz bir teşvik sisteminin dünyada başka bir örneği yok.”

 

“Hurda Aracı İhraç Edeni Daha da Destekleriz”

 

Türkiye’de çok yüksek bir yaşlı araba stoğu olduğuna da dikkat çeken Bakan Zeybekci, “Bunları hurdaya göndermek için bir de ihracat alternatifini açmak lazım. Yani 16 yaş ve üzeri ikinci el arabaların ihracatını gerçekleştirmeniz halinde 10 bin liraya kadar ÖTV kuponu veriyoruz. Bu kuponun yeni araba alırken ÖTV’den indirim olarak kullanılabileceği bir sistem getirdik. Hurdaya teslim edilmesi halinde biraz daha düşük olacak. Ama ihraç edilmesini desteklemek, teşvik etmek amacıyla çıkardığımız bir düzenleme. Hurda araç ihracatıyla ilgili başka destekler de vermeye çalışırız. Tabi bunun Türkiye’de otomotiv ithalatını tahrik edici bir fonksiyon taşımamasına da azami dikkat göstereceğiz” diye konuştu.

 

Şahsuvaroğlu “Otomotiv sektörü bazı düzenlemelerle şahlanır“

 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu da, Türkiye otomotiv sektörünün milyon adetleri geçen pazara sahip olduğunu belirterek “Bu rakamlar tatmin edici hedefler gibi görünmekle birlikte biz otomotiv perakendecileri tarafından bakıldığında ise hala gelişime açık rakamlardır. Tamamı yerli sermayeden oluşan ve Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yetkili satıcı ağı bugünkü yatırımları ve kapasiteleri itibarı ile en az 1.5 milyon adetlik pazara hizmet edebilecek seviyededir. Biz bütün yatırımlarımızı bu adede göre yaptığımız için bugün ulaştığımız adetler yeterli görünmemekte ve yatırımlarımızın karşılığını vermemektedir. Ancak durmadan, yeniliklere açık bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüp sektörümüzü daha ileri bir seviyeye taşıyacağız” dedi.

Şahsuvaroğlu, geçtiğimiz yıl birçok sektörde ÖTV indirimleri yapıldığını ve pazarların canlandırıldığına işaret ederek “Otomotiv sektöründe ise bazı zorunluluklar nedeniyle ÖTV artışına gidildi. Bu son düzenleme ile toplam pazardaki büyüme trendi de biraz yavaşladı” şeklinde konuştu. Şahsuvaroğlu şunları söyledi;

“Sanayimizin iç pazarı kuvvetli olmalıdır. Aksi bir durumda uzun vadede kalıcı başarılar elde edemeyiz. Bu gerçekten hareketle; pazarın kuvvetlendirilmesi, üretimde ana ve yan sanayimizin daha ileri götürülmesi için her türlü tedbirin ve düzenlemenin yapılması gerektiğine yürekten inanıyoruz. Yatırımlarımızın ve istihdamımızın 1.5 milyon adetlik iç pazara göre gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa, bu adetlere henüz ulaşamamamız, mesleğimizi çekici olmaktan uzaklaştırıyor. Bunun en önemli göstergesi de son on yılda toplam yetkili satıcı adedinde yaşanan yüzde 20’lik kayıptır. Avrupa Birliği ülkelerinde %15 ila %27 aralığında değişen vergi oranları ülkemizde %77’den başlayıp %204’e kadar ulaşmaktadır. Sürekli değişen vergi oranları sebebiyle iç pazarımız son 4 yıldır 1 milyon seviyesini aşamamaktadır. Yabancı yatırımcıyı ve yeni yatırımları ülkemize çekmek için devletimiz ve tüm mesleki kurum ve kuruluşlar ile birlikte çözüm yolları aramalı ve uygulamaya almalıyız. Bu yönde önümüzdeki on yılda kademeli bir şekilde vergi yükünü azaltacak bir strateji geliştirileceğine ve sıfır araç alımındaki vergi oranlarının gözden geçirileceğine yürekten inanıyoruz. Bazı düzenlemelerle Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde lider ülkelerden biri olması için önünde engel yok.”

OYDER Sigorta Geliyor

Şahsuvaroğlu, “OYDER Sigorta” projesini devreye aldıklarını da kaydederek “Bu sigortanın varlığı otomotiv perakendecileri ile sigorta şirketleri arasındaki anlaşmazlıklara çözüm üretmeyi hedefliyor, tüketici açısından güvenilir ve işin ehlinden sunulan hizmet alacakları kaliteli bir yapı oluşturmayı arzuluyoruz” diye konuştu.

Şahsuvaroğlu, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların piyasadan kaldırılması hedefi ile açıklanan, yeni teşvik paketi ile Türkiye’de 12.7 olan ortalama araç yaş ömrünün Avrupa’da 7 olan seviyeye biraz daha yaklaşacağını öngördüklerini de söyleyerek “Bugün belirlenen 10 bin TL’lik rayiç bedel bahsi geçen araçların piyasa değerinin altında kaldığından maalesef yeterince özendirici etki yaratmamaktadır. Açıklanan teşviğin sadece 2018-2019 yılları ile sınırlı olmaması, Avrupa’daki örnekleri gibi her sene yeniden düzenlenerek devam ettirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

Konferans ve Paneller Büyük İlgi Çekti

 

Otomotiv Kongresi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin verdiği konferans ve paneller büyük ilgi odağı oldu. Sektördeki “yeni trendleri” aktaran Cox Automotive - Avrupa Kıdemli Satış ve Pazarlama Direktörü Sebastian Fuchs “Otomotiv Perakendeciliğine Etki Eden Yeni Teknolojiler” konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından, Borusan Manheim Genel Müdürü Zafer Terzioğlu da otomobil ticaretinde takas uygulamaları konusundaki bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Driving Sales Kurucu ve CEO’su Jarred Hamilton’un dünyadaki yeni trendleri aktardığı konuşmasının sonrasında ise Habertürk Gazetesi Otomotiv Editörü Hakan Özenen’in moderatörlüğünde; Renault Mais CEO ve Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. CEO’su Cengiz Eroldu ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün katılacağı “Dünyada Otomotiv Perakendeciliği” konusu da özel bir panelde tüm yönleriyle ele alındı.

 

OYDER Kongresi’nde ayrıca Koç Finansman A.Ş. Genel Müdürü Pınar Kitapçı, Fütürist Ufuk Tarhan ve Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu da birer konuşma yaptı.

 
Motorine 17 Kuruş Zam Yapıldı
 
Dev Lojistik Şirketi Satıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Rekoru Geleneğe Dönüştürdü, Martta ihracat ilk kez 3 milyar Doları Aştı
Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv, her ay elde ettiği başarılarla ...
Shell, Mobiliz ile Bir İlke Daha İmza Attı!
Türkiye’yi ilk “Taşıt Tanıma Sistemi” ile tanıştırma unvanına sahip Shell ...
Bozankaya 9. Enerji Verimliliği Forumunda %100 elektrikli otobüsü SILEO’yu sergiledi
Türkiye’de üretilip, Türk halkının kullanımına sunulan ilk elektrikli ...
 
Rental Türkiye Konferansı Kiralamanın Liderlerini İstanbul’da Buluşturdu
İMDER&İSDER ana desteği ve KHL Grup-Apa Yayıncılık organizasyonu ile düzenlenen ...
Swedish Steel Prize 2018 (İsveç Çelik Ödülleri) Finalistleri, Öncü Tasarımlarıyla Dikkat Çekiyor
Swedish Steel Prize 2018'in dört finalisti, sınırları zorlayan yüksek ...
Mercedes-Benz Türk, TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yenilikçilik Ödülünü Aldı
Mercedes-Benz Türk, “50. Yılda 50 Startup Projesi” ile TİSK’in geleneksel ...
 
MAN, Yeni Lion’s Coach ile Otobüste Üst Üste Üçüncü Kez IF Design Award Ödülünü Kazandı
MAN’ın yenilenen otobüsü “Lion's Coach”, iF Design Award Jürisi tarafından ...
TEMSA’dan Kültür Ve Turizm Bakanlığı'na 10 Gezici Kütüphane Otobüsü
Son 2 yıl içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 15 adet MD9 LE otobüsünü ...
Renault Trucks, Optifleet'in Mobil Versiyonunu Tanıttı
Renault Trucks tarafından geliştirilen filo yönetim çözümü Optifleet, ...
 
Nuray PEKCAN
“ALTERNATİF” GELİYOR!
kamyonum, abonelik, mytruck
KAMYONUM,OTOBÜSÜM,SİGORTA
kamyonum,otobüsüm,fuar,
kamyonum,applicasyon,play store,cepte
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
Av. Bilun ELMACIOĞLU
ALTERNATİF YAKITLARIN KULLANIMI
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Aku
Deniz Taşımacılığı
Gündem
Lojistik
Lastik
Teslimat
Haberler
Kampanya
Ticari Araçlar
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
haberler
treyler
truck
kamyonum
kamyoncu
news
türkiye
src
bus