DAF, XF, kamyonum dergisi,
Scania
 
volvo, temsa, kamyonum
 
  25 Mayıs 2017 Perşembe
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
Advertisement
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR DİKKAT! TEST SÜRÜŞÜ DOSYA YAKIN PLAN
ŞOFÖRSEM GÜNAHIM NE DİKKAT MEVZUAT HABERLER GÜNDEM BELGE SAYILARI OSD VERİLERİ
       
   
  Nizamettin KARADAĞ nizamettinkaradag@hotmail.com  
TRAFİK SİGORTASI ÇİLESİ
12 Şubat 2016 Cuma

Ülkemizin gelişmesi ekonomimizin büyümesi ile birlikte yabancı sermaye şirketlerinin ülkemizle ilgili hesapları da kaçınılmaz hale gelmiştir. Telekomünikasyon da, otomotiv de , sağlıkta ve savunma sanayinde olduğu gibi sigorta sektörü de uluslar arası devlerin iştahını kabartmıştır. 2005’li yıllardan itibaren hızla yabancı sermayenin eline geçen sigortacılık sistemi özellikle motorlu taşıtlarda sürekli primlerin astronomik düzeyde artırılması suretiyle sürdürülemez hale gelmiştir.

Bize benzer diğer kalkınmış ya da kalkınmakta olan ülkelerde üretimi devletten özel sektöre devrettiklerinde üreten devlet yerine denetleyen ve kontrol eden devlet mekanizmalarını çok ciddi düzeyde realize ederek yabancı sermayeye karşı kendi ülkelerini ve tüketicilerini koruma ve kollama metotlarını geliştirmişlerdir. Ne hazindir ki kendi ülkemizde benzer bir ağı görmekte zorlanıyoruz. 20 milyona yakın devasa motorlu aracı olan ülkemizde motorlu taşıt sigortalarını hazine müsteşarlığı denetlemektedir. Kamuoyuna yansımasına rağmen astronomik düzeyde zorunlu trafik poliçeleri düzenlendiği halde yaklaşık iki yıldır kamuoyunu bilgilendirici, doyurucu açıklamaları maalesef göremiyoruz. Karınca kararınca biraz araştırma yaptım, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Trafik poliçeleri incelendiğinde zorunlu trafik sigortası poliçelerinde gösterilen teminatlar sürekli standart belirli bir skala çerçevesinde artmıştır. Her yıl yaklaşık  %7 bandında artan teminatlara karşılık sigorta primleri dalgalanmaya bırakılmıştır. Yani teminatın bir parametresi, skalası var ama primin hiçbir parametresi, skalası, tabanı, tavanı yok. Diledikleri gibi belirleme özgürlüğüne sahipler. Nedenini sorduğumuzda, serbest pazar ekonomisi, rekabet gibi halkımızın zekasıyla alay edercesine değişik mazeretler üretilmektedir. Konunun rekabet boyutuna bakıldığında 20 milyonluk yaklaşık 15 milyar TL’lik devasa bir pazarda sadece ve sadece 33 tane sigorta şirketi bulunmaktadır. Öğrendiğim kadarı ile üçü bizim, otuzu yabancı sigorta şirketi kendi aralarında anlaştıkları ve sistemli bir kartel oluşturdukları net bir şekilde görülmektedir. Düşünün aynı marka ve model bir çekiciye 40.000, 30.000, 50.000 veren olduğu gibi en alt rakamlar 15.000 TL, onun altında bulamıyorsunuz. Bu nasıl rekabet? Bir yıl önce 1.500 TL’ye zorunlu trafik poliçesi düzenlenen araç bu yıl 15.000 TL, bunun adı rekabet.

Bu sigorta şirketleri birliğinin düzenlediği istatistikler de gerçeği yansıtmamaktadır. 20 milyon aracımızın olduğu hiçbir trafik poliçesinin ağır vasıtalarda 3.000 altında bineklerde 700 – 800 TL bandında olan sektörde kendi sitelerinde gösterdikleri rakamın 4.372.530.773 TL yazıldığını maalesef görüyoruz. Oysa yazılan primlerin 12 milyar TL civarında olduğu aşikardır. İstatistikleri sürekli bahane ederek prim artış yoluna gitmektedirler.

Ayrıca sigorta şirketleri incelendiğinde özellikle ülkemize araç satan ve yedek parça tedarik zincirini oluşturan ülkelere ait sigorta şirketleri olduğu görülmektedir. Bundan dolayı da kaza esnasında oluşan istismarlar ülkemiz açısından kayıp sigorta şirketlerinin bağlı bulunduğu ülkeler bazında her türlü kazançtır. Nedeni sorulursa sigorta şirketi X ülkenin, araç X ülkenin, yedek parça X ülkenin , parayı ödeyen mazlum halkımız. Biz bu filmi araç muayene istasyonlarında seyretmiştik. Araç muayene istasyonları devletimizin kontrolünde iken istismar had safhaya çıkmış, araç yerine ruhsatı muayene istasyonuna gitmiş, görülmüştür diye kaşelenmiş ve verilmiştir. Muayene istasyonları özelleştikten ve ülkemize ciddi düzeyde araç ve yedek parça satan başka bir ülkeye geçtikten sonra araç muayene istismarı bıçakla kesilir gibi kesilmiştir. Bugün deseler, trafik kazalarında oluşan hasarlar neticesi takılacak parçaların yerli olması zorunludur denilse, tahminimce trafik kazalarında oluşan hasarlardaki istismarlar da bıçakla kesilecektir.

Devletimiz Karayolu Trafik Sigortasını zorunlu kılmışsa halkımız adına da pazarlığını denetimini yapmak zorundadır. İstismarlar bahane edilerek istismar yapmayan insanların haklarını korumama lüksü olamaz. Trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde teminatlar baz alınmalı, teminatların artırma oranlarında her yıl artışı sağlanmalıdır. Taban ve tavan uygulaması olacaksa 2011 yılı öncesi primler baz alınarak beş yıllık artış hızı eklenerek adil bir rakam oluşturulmalıdır.
Saygılarımla

Nizamettin Karadağ


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdr   nceki sayfa   Sayfa bana git  
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Kfr, hakaret ieren; dil, din, rk ayrm yapan; yasalara aykr ifade ve beyanda bulunan ve tamam byk harflerle yazlan yorumlar yaynlanmayacaktr.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylalacan, yazlan yorumlarn sorumluluunun tarafma ait olduunu, yazmn, yetkililerce, fikrim sorulmakszn yayndan kaldrlabileceini bu siteye girdiim andan itibaren kabul etmi saylrm.
 
 
   
 
Bu haber henz yorumlanmam...

 
FACEBOOK YORUM Yorumlarnz Facebook hesabnz zerinden yapn hemen onaylansn...
 

 
Nuray PEKCAN
 
Advertisement
  KAMYONUM'DA BU AY
  OTOBÜSÜM'DE BU AY
  VİDEOLAR
Uzaktan Kumandalı Volvo

Uzaktan Kumandalı Volvo

kamyonum, fuar, citytech
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
  ANKET
     
 
Aracınız Hangi Marka?

MAN
RENAULT
ISUZU
MERCEDES-BENZ
IVECO
SCANIA
VOLVO
FORD
DAF
BMC
OTOKAR

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
Dünyada Taşımacılık
Dikkat!
Test Sürüşü
Bunları biliyor musunuz?
Dosya
Yakın Plan
Teslimat
Son Yasal Düzenlemeler
Şoförsem Günahım Ne
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
src
fahrer
sondakika
treyler
türkiye
bus
haberler
kamyoncu
news