BETON
Nuray PEKCAN

Geçti─čimiz y─▒l beklendi─či gibi en büyük geli┼čme gösteren sektörlerin ba┼č─▒nda yine “─░n┼čaat Sektörü” geldi. 2017’nin özellikle üçüncü çeyre─činde yakalad─▒─č─▒ % 18,7’lik art─▒┼č ile son 14 çeyre─čin en yüksek geli┼čimi de göstermi┼č oldu.

─░n┼čaat─▒n temel bile┼čeni olan “Beton” da bu do─črultuda geli┼čimini sektörel bazda gösterdi. 2017 haz─▒r beton sektörü için oldukça yo─čun ve ekonomik anlamda olumlu sonuçlar al─▒nan bir y─▒l olarak kay─▒tlara geçti. Bu sonucu, in┼čaat sektöründeki geli┼čmeleri, haz─▒r beton tüketimi üzerinden ölçümlenen Haz─▒r Beton Endeksi gösteriyor.

Beklentiler bu trendin in┼čaat ve dolay─▒s─▒yla betonda önümüzdeki dönemde de devam edece─či yönünde. Ancak yetkililer, bu süreçte büyüme ve geli┼čmenin ayn─▒ ┼čekilde devam edebilmesi için devletin de üzerine dü┼čeni yapmas─▒ gerekti─čini belirterek gerekli tedbirler al─▒nmaz ise rüzgar─▒n tersine de dönebilece─činin alt─▒n─▒ çiziyorlar.

Yapt─▒─č─▒m─▒z söyle┼čide Avrupa Haz─▒r Beton Birli─či (ERMCO) ve Türkiye Haz─▒r Beton Birli─či (THBB) Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Yavuz I┼č─▒k Türkiye’nin, beton sektöründe ekipman üretiminde de önemli bir noktada oldu─čunun ifade ediyor. Avrupa’n─▒n en büyük kamyon, beton mikseri ile dünyan─▒n say─▒l─▒ pompa üreticilerinin fabrikalar─▒ ve belki de Avrupa’daki di─čer üreticilerden büyük kapasiteye sahip beton santrali üreticileri Türkiye’de. Yavuz I┼č─▒k bundan 30-40 y─▒l önce Avrupa'dan ithal edilen makine teknolojisinin özellikle son 15-20 y─▒lda geli┼čti─čini, insan gücü ve bilgi birikimi ile donat─▒lan haz─▒r beton teknolojilerinin yurtd─▒┼č─▒na sat─▒l─▒r hale geldi─čini belirtiyor. Yakla┼č─▒k iki saat içinde kullan─▒lmas─▒ gereken bir ürün olmas─▒ nedeniyle haz─▒r betonun ihrac─▒n─▒n mümkün olmad─▒─č─▒n─▒ söylerken, makine teknolojisini, insan gücünü ve bilgi birikimini ihraç etti─čimizin önemle alt─▒n─▒ çiziyor. Ve ekliyor; “Kaliteli beton üretimi için kaliteli ekipman─▒n─▒z─▒n olmas─▒ gerekir.”

Biz de her zaman oldu─ču gibi yine gündemi takip ederek bu kez de Beton ve Beton Araçlar─▒n─▒ mercek alt─▒na ald─▒k. Beton nas─▒l bir üründür, nas─▒l saklanmal─▒ ve ta┼č─▒nmal─▒d─▒r; ilgili araç ve ekipmanlar─▒n özellikleri; hatta bu tür araçlar─▒n lastikleri ve arac─▒ olu┼čturan di─čer aksamlar─▒n özellikleri ne olmal─▒d─▒r? gibi…

Detayl─▒ dosyam─▒z─▒ sizlerin görü┼člerine sunuyoruz.Sayfa Adresi: http://kamyonum.com.tr/yazar/BETON/171