GENEL BA┼×KAN VEK─░LLER─░ SE├ç─░M─░
Nizamettin KARADA─×

Sayg─▒de─čer Kamyonum Dergisi okuyucular─▒, yaz─▒lar─▒mda genellikle sektörel bazda ele┼čtirel türde yaz─▒lar kaleme ald─▒m. Nedenine gelince, sektörün çok zor durumda oldu─ču ve her gün çal─▒┼čma ko┼čullar─▒n─▒n daha da zorla┼čt─▒─č─▒ ve maalesef Türkiye ta┼č─▒mac─▒l─▒k sektörünün beka sorunu ya┼čad─▒─č─▒ a┼čikard─▒r. Nedeni, önümüzdeki seçimlerle ve ülkemizin genel yap─▒s─▒ ile do─čru orant─▒l─▒d─▒r. Çünkü ta┼č─▒mac─▒l─▒k demek ülkenin en stratejik sektörü demek. Be┼čikten mezara, gelinlikten kefene akl─▒n─▒za ne gelirse ta┼č─▒mac─▒l─▒k sektörü marifetiyle ilgili yerlere ula┼čmaktad─▒r. Genel ba┼čkan vekilleri deyimiyle, ne alaka demeyin, a┼ča─č─▒da izah edece─čim mevzular ülkemizin dolay─▒s─▒yla sektörümüzün gelece─či aç─▒s─▒ndan son derece önemlidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulu┼č felsefesi laik, demokratik bir halk cumhuriyetidir. 1950’lili y─▒llara kadar bu ilkeler dahilinde sa─člam bir rejim in┼ča etmeye çal─▒┼č─▒lm─▒┼čt─▒r. 1950’lili y─▒llardan sonra uluslararas─▒ konjonktürü , halk─▒m─▒z─▒n demokratik rü┼čtünü tamamlamaya ve ayd─▒nlanma sürecini sonland─▒rmaya izin vermeden alelacele halk─▒m─▒z─▒ çok partili sisteme geçirmi┼čtir. Bu d─▒┼č müdahale bugüne kadar halk─▒m─▒z─▒n ayd─▒nlanmas─▒n─▒ demokratik rejimin bütün kurum ve kurulu┼člar─▒yla kurumsalla┼čmas─▒n─▒, halk─▒m─▒z─▒n kendi kendini yönetme yetisini elde etmesine maalesef izin vermedi.

Bir sistem dü┼čünün; sa─čdan sola, radikalden ─▒l─▒ml─▒ya, demokrattan liberale herkesin a─čz─▒nda halk ve millet var ama realitede ne halk var ne de millet var. Bir yurtta┼č─▒m─▒z herhangi bir siyasi partiye üye olur, üyelik kart─▒n─▒ al─▒r cebine koyar fakat hiçbir i┼člevi olmaz. ─░lçe ba┼čkan─▒, il ba┼čkan─▒, milletvekili hatta belediye meclis üyesi bile genel ba┼čkan ve genel merkez taraf─▒ndan atan─▒r. Sonra bu atananlar do─čal kurultay delegesi say─▒l─▒r ve genel kurulda gösteri┼čli bir ┼čekilde genel ba┼čkan ve yönetimini –sözde- seçerler. Trajikomik bir tiyatro. Birilerini atayacaks─▒n─▒z ve o atad─▒klar─▒n─▒z sizi seçecekler. Peki parti üyeli─či neden var? Ne i┼če yarar ? Maalesef içi bo┼č.

Vesayet rejiminden ┼čikâyetçi olup, “yeter art─▒k söz milletindir” diyenler me─čer vesayetten rahats─▒z de─čillermi┼č. Vasilerin koltuklar─▒na özenmi┼čler. Zaman içerisinde vasileri devreden ç─▒kar─▒p halk─▒ da kenara itip, kendi vesayetlerini kurmaya çal─▒┼čt─▒lar. E─čer süreçte halk olsayd─▒ , millet olsayd─▒, halk─▒n mal─▒ olan yollar köprüler, barajlar , su havzalar─▒,  çok stratejik kurumlar örne─čin; telekomünikasyon, limanlar vb. kurumlar haraç mezat özelle┼čtirme ad─▒ alt─▒nda yabanc─▒lara sat─▒l─▒r m─▒yd─▒?  Halk─▒n seçmedi─či, politik gelece─či halk─▒n elinde olmayan sözde halk─▒n temsilcileri, halk─▒n ç─▒karlar─▒ de─čil de genel ba┼čkan─▒n ve genel merkezin ç─▒karlar─▒n─▒ kollamazlar m─▒? Bunu bilmek için san─▒r─▒m siyaset bilimci olmak gerekmez. Amiyane tabirle ; “paray─▒ veren düdü─čü çalar”.  Paray─▒ genel merkez ve genel ba┼čkan verdi─čine göre, yani s─▒ralamay─▒ onlar belirlediklerine göre milletvekilinin gelece─či halk─▒n de─čil, onlar─▒n iki duda─č─▒ aras─▒nda oldu─čuna göre tabi ki onlar─▒n düdü─čünü çalacak.

┼×u i┼če bak─▒n, Cumhur ─░ttifak─▒, Millet ─░ttifak─▒ gibi kula─ča ho┼č gelen terimler. Ama içinde ne halk var ne de millet var. Bir di─čer siyasi yap─▒, sözde o kadar demokrat ki yöneticilerini e┼č ba┼čkan olarak tan─▒mlar ve en az iki ki┼čiden üst yönetim kadrosu seçer. O yap─▒da da maalesef halk yok. Halk─▒n olmas─▒ için ne laz─▒m? Amerika’y─▒ yeniden ke┼čfetmeye lüzum yok. Muas─▒r milletler bu i┼či çözmü┼čler. Siyasi parti yap─▒lanmas─▒ son derece ┼čeffaf olacak. Önseçimler ve parti içi demokrasi zorunlu k─▒l─▒nacak. En ufak birimden en üst düzey birime kadar bütün parti içi seçimleri hükümet komiseri nezdinde yap─▒lacak ve kay─▒t alt─▒na al─▒nacak, yani belediye ba┼čkan─▒n─▒ hatta belediye meclis üyesini, milletvekilini, il ba┼čkan─▒n─▒, ilçe ba┼čkan─▒n─▒, il ve ilçe delegelerini, genel kurul delegelerini o partiye kay─▒tl─▒ üyeleri taraf─▒ndan seçilecekler. Sistem bu kadar net ve basit. Muas─▒r milletlerin seviyesine ç─▒kman─▒n yolu ve yöntemi de budur.

Cumhuriyetimizin kurucusu yüce insan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri s─▒zl─▒yordur. Çanakkale geçilmez deyip, binlerce evlad─▒n─▒ ┼čehit veren bu halk─▒n lây─▒─č─▒ bu olmamal─▒yd─▒. Çok iyi bilinmelidir ki; 21.yüzy─▒lda gücünü halktan almayan hiçbir rejimin – ad─▒ ne olursa olsun – kalk─▒nmas─▒, müreffeh bir gelecek vaat etmesi maalesef imkans─▒zd─▒r. Eski Osmanl─▒ Devleti co─črafyas─▒nda ve etraf─▒nda bu duruma emsal te┼čkil edecek say─▒s─▒z devlet vard─▒r. Sonuç ortada; onlar─▒n ne hale geldi─čini üzülerek izliyoruz.

Sonuç olarak, sektörümüzün ve ülkemizin gelece─či için mutlaka laik, demokratik bir hukuk devleti temellerinden uzakla┼čmamal─▒. Hiçbir ┼čey için geç de─čil. Bizi ziyarete gelen, oyumuzu isteyen, siyasi görü┼čü ne olursa olsun, herkese dilimizin döndü─čü kadar demokratik sistemi anlatmal─▒y─▒z. Onlar─▒ utand─▒rmal─▒y─▒z. Umar─▒m gelecekte Türkiye kendi demokratik alt yap─▒s─▒n─▒ olu┼čturur.

Her ne kadar milletvekili de─čil de genel ba┼čkan vekilleri seçimleri de olsa, sektörümüze ve halk─▒m─▒za hay─▒rl─▒ ve u─čurlu olmas─▒n─▒ can─▒ gönülden dilerim.

 

Sayg─▒lar─▒mla,                                                            Nizamettin KARADA─×Sayfa Adresi: http://kamyonum.com.tr/yazar/GENEL-BASKAN-VEKILLERI-SECIMI/175