DAF, XF, kamyonum dergisi,
 
volvo, temsa, kamyonum
 
  24 Mayıs 2017 Çarşamba
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR DİKKAT! TEST SÜRÜŞÜ DOSYA YAKIN PLAN
ŞOFÖRSEM GÜNAHIM NE DİKKAT MEVZUAT HABERLER GÜNDEM BELGE SAYILARI OSD VERİLERİ
       
2. El Otomotiv Piyasası: Noterler Hafta Sonu Da Açık Olsun
2. El Otomotiv Piyasası: Noterler Hafta Sonu Da Açık Olsun
 
Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam ve alışveriş merkezi Otonomi’nin, 2. el araç alım satımlarında resmi devir işlemlerinin yapılabildiği tek kurum olan noterlerin, piyasada iş hacminin en yoğun olduğu Cumartesi, Pazar günleri de hizmet vermesi yönünde başlattığı girişime, sektörden destek geldi.
 
3 Ocak 2017 Salı - 16:28

Araç almak ve satmak isteyen, ancak çalıştığı için rutin iş temposundan fırsat bulamayan vatandaşlar, genellikle bu işi hafta sonlarına bırakıyor. Hafta içi sönük kalan ikinci el araç piyasasında Cumartesi, Pazar günleri ise aşırı bir yığılma yaşanıyor. Hafta sonları ikinci el pazarlar, galeriler ve alışveriş merkezlerini dolaşan ya da internet üzerinden aradığı aracı bulup pazarlığını yaparak fiyatta anlaşan alıcı ve satıcıların, resmi işlemler için hafta içini beklemesi gerekiyor. Çünkü devir işlemlerinin yapıldığı noterler, sadece hafta içi 5 iş günü hizmet veriyor. Bu durum, araç devir işlemlerini yapmak için işyerinden izin almada sıkıntı yaşayan vatandaşlar için caydırıcı bir rol oynuyor.

Girişimi Otonomi başlattı
Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, kendi bünyelerinde faaliyet gösteren ve diğer ikinci el satış noktalarına hizmet veren noterlerin, hafta sonu da açık olmasının hem sektör hem ülke ekonomisi için hayati önem taşıdığını belirterek, en azından “nöbetçi noterlik” uygulamasına gidilebileceğini vurguladı.

Noterlerin Cumartesi ve Pazar günleri de açık olması için başlattıkları girişim kapsamında Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği ile görüşmeler yaptıklarını bildiren Erkoç, “Sayın Bakanımızdan da bu konuda söz aldık. İnsanlar biliyorsunuz hafta içinde yoğun oluyor. Herkesin işi gücü var. Eşine, çocuğuna ya da kendisine araba almak istediği zaman işinden izin alması gerekiyor. Bu yüzden noterin Cumartesi, Pazar günleri de açık olmasını istiyoruz. Böylece, vatandaş boş yere de izin almamış olur, o işyerinin de işleri aksamamış, iş kaybı da gitmiş olur” diye konuştu. Erkoç, Esenboğa Havalimanı’na çok yakın ve ulaşımın kolay olduğu Otonomi’de de bu uygulamayı yapmak istediklerini belirterek, “Türkiye’nin her yerine 1 saat mesafedeyiz. Hafta sonu herhangi bir ilimizden gelen bir vatandaşımız, aracını Otonomi güvencesiyle alıp, noter de açık olursa aynı gün resmi devrini yaptırıp, memleketine dönebilecek” dedi.

Eskihisar Otomotiv: “Hem alıcı, hem satıcılar için büyük kolaylık olacaktır”
Eskihisar Otomotiv İkinci El Satış Danışmanı Hasan Eymen Alioğlu da özellikle çalışan kesimin bu açıdan büyük sıkıntı yaşadığına işaret ederek, “Noterlerin hafta sonu açık olmasıyla ilgili muhakkak bir çalışma yapılması gerekiyor. Yıllardır bu sektördeyim ve özellikle memurlar, özel sektör çalışanları hafta için çalıştıkları kurumlardan izin alamıyorlar. Cumartesi tam gün olmasa bile nöbetleşe sistemi yapılarak noterler açık tutulmalı. Muhakkak faydası olacaktır” dedi. Alioğlu, “Özellikle şehir dışından gelen müşteriler Cumartesi günü araç bakmaya geliyorlar bize. Ancak noterler kapalı olduğu için işleri pazartesi gününe sarkıyor. Bu da alıcıya ekstra külfet demek oluyor. Bu yönetmelik çalışmasının şehir dışından gelen, araç almak isteyenlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu çalışmanın yasallaşması çok iyi olur. Hafta sonları noterlerin açık olması hem alıcı hem de satıcılar için büyük kolaylık olacaktır” diye konuştu.

IVECO: “Büyük kolaylık sağlar”
IVECO Araç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Sorumlusu Tülay Gürler de noterlerin Cumartesi günleri açık olmasının yoğunluğu azaltacağını, ayrıca Cumartesi ve Pazar günleri noter hizmeti verilmesinin büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti.

GÖRAL: “Sadece 5 gün mesai büyük handikap”
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı da olan GÖRAL Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu, kanunların verdiği yetkilerle pek çok belgeye ve işleme yasal geçerlilik kazandıran çok önemli kamu görevlileri olan, oldukça geniş bir alanda hizmet veren noterlerin, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren kurumlar olduğunu, mahkemelerin dahi bazı görevlerini üstlenmiş bir pozisyonda bulunduklarına işaret etti. Böylesine hayati bir misyon üstlenen noterlerin, sadece 5 iş gününde hizmet vermesinin ise özellikle iş dünyası açısından “handikap” olduğunu vurgulayan Allıoğlu, “Özel sektörün cumartesi günleri de hizmet verdiği, sayısız işletmenin vazgeçilmez ihtiyaçlarından birinin noter olduğu gerçeğinden hareket edersek, noterlerin bugünlerde kapalı olması iş dünyasının hızını kesmektedir” dedi. Alllıoğlu, “Noterler gelişen ve değişen ülke koşullarına ayak uydurmak, Cumartesi günleri de faaliyet göstermek durumundadır. Bu konuyla ilgili yasal düzenlemenin biran evvel yapılması ortak beklentimizdir” diye konuştu.

AKOTA: “Vatandaşlar büyük rahatlık yaşar”
AKOTA Alfa Romeo ve Toyan Oto Yetkilisi ve Otonomi Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kayaş, hafta sonu noter hizmetinin 2. el için şart olduğunu belirterek, “En azından Cumartesi, Pazar insanlar hafta sonlarını değerlendirmiş olur. Satıcı da bunun satışını rahatça gerçekleştirir. Ayrıca diğer mesai günlerinde de insanlar yorulmamış olur. Bu konudaki çalışma araba piyasasındaki satışları olumlu yönde etkileyecektir” dedi. Kayaş, özellikle Otonomi gibi yerler için hafta sonu noter hizmetinin önemine işaret ederek, “Mesela Otonomi artık bir merkez konumunda. İnsanlar hafta sonu aileleriyle birlikte orada gezebilir ve alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Bu çalışma hayata geçtiği takdirde vatandaşlar büyük rahatlık yaşayacaktır” diye konuştu.

OPAL: “Bizim için de büyük avantaj olur”
OPAL Plaza Genel Müdürü Yücel Köksal, noterlerin hafta sonu da hizmet vermesi yönünde Otonomi’nin başlattığı girişime destek vererek, şunları söyledi:
“İnsanlar hızlı bir alışveriş gerçekleştirmek istiyor. Arabamı alayım işim bitsin görüşündeler. Dolayısıyla noterlerin hafta sonu açık olması bizim için de büyük avantaj olur. Özellikle ikinci el araç satışlarını olumlu yönde etkileyecektir. İnsanlar ailesiyle hafta sonu vakit geçirebiliyor ve özellikle Otonomi’ye geldiğinde hafta sonu gezerken arabasını rahatça alabilecek. Hafta içi işinden izin alması gerekiyor. Bu konuda bu çalışma herkese büyük kolaylık sağlar. İnsanlar artık araba alacakları zaman internetten baktıktan sonra başka ilde olsa bile hafta sonu uçakla gelip aracını alabilir. Hafta sonu bu işini de rahatça halledebilecek. Örneğin Otonomi, bölge olarak da havalimanına yakın bir mevkide. Cumartesi ve Pazar oraya gelen alıcı noterin de açık olmasıyla aracını alıp memleketine dönebilecek.

7/24 online noterlik dönemi
Öte yandan 1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun 198/A maddesine dayanılarak hazırlanan ve 1 Mart 2016’da yürürlüğe giren Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik uyarınca noterlik işlemlerinin tümü, her gün 24 saat çalışan bir sistemle, e-arşive kaydedilecek ve yasal sınırlar çerçevesinde elektronik ortamda paylaşılabilir hale gelecek. Düzenleme, esas olarak sosyal medyayı takip amacıyla “Elektronik Ortamda Tespit” uygulaması getiriyor. Türkiye Noterler Birliği (TNB) iki yıllık yatırım ve hazırlıktan sonra, düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte kendi uygulamasını da faaliyete geçirdi. Bu düzenleme, noterlerin araç devir işlemleri için hafta sonu da çalışması taleplerinde bir emsal oluşturuyor. 


Arkadana Gnder   Yazdr   nceki sayfa   Sayfa bana git  
 
 
2017'de Lojistik Sektörüne Dair Beklentiler Yüksek
 
Otokar Doruk T, Bulgaristan Yollarında
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarnz Facebook hesabnz zerinden yapn hemen onaylansn...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Kfr, hakaret ieren; dil, din, rk ayrm yapan; yasalara aykr ifade ve beyanda bulunan ve tamam byk harflerle yazlan yorumlar yaynlanmayacaktr.
 
 
 
   
 
Bu haber henz yorumlanmam...

 
DER HABERLER
 
2017'de Lojistik Sektörüne Dair Beklentiler Yüksek
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, ...
Ekol, Lojistikte Dünya Markası Oluyor
EKOL Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, “5 bin 500 araçlık genç ...
Doğuş Otomotiv Trafikte Çocuk Güvenliği Projesine Ödül
Doğuş Otomotiv Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu Trafik Hayattır, Trafikte ...
Michelin, Sürücüsüz Yarış Otomobili Platformu Roborace’in Resmi Lastik Sponsoru Oldu!
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, otonom yarış otomobillerinin ...
 
 
Otokar, Çanakkale Belediyesi'ne 17 Araç Teslimatı Gerçekleştirdi
Otokar, Türkiye'nin dört bir yanında belediyelerin toplu taşıma filolarını ...
Ağır Vasıta Lastikleri Pazarı, Son Çeyrekte %15’in Üzerinde Büyüdü
2016 yılında Türkiye ağır vasıta lastikleri pazarı son üç yıldır olduğu ...
Yandex’den Araç Kullanıcılarının Kota Dostu Yol Rehberi
Yandex Navigasyon ve Haritalar, Türkiye’nin tüm yollarında sürücülere ...
Bosch, Akıllı Çözümlerle CES 2017’de
Küresel teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, bu yıl 5-8 Ocak 2017 tarihleri ...
 
 
Hattat Traktör Hedef Büyüttü
Hattat Traktör Genel Müdürü Duyşen ERDOĞAN 2017 yılında hedeflerini büyüttüklerini ...
Renault Trucks, Lyon Sahasının 100. Yılını Kutluyor
Renault Trucks, 2016 yılı boyunca Lyon’da bulunan merkezinde markanın ...
Trabzonspor, Mercedes-Benz Travego ile Sahalarda Olacak
Trabzonspor Kulübünün karayolunda yapacağı yolculuklarda kullanacağı yeni ...
Tırsan Güney Koreli Misafirlerini Adapazarı Fabrikasında Ağırladı
Türk treylerinin dünyaya açılan kapısı Tırsan Adapazarı fabrikası, yurtdışından ...
 
 

 
Nuray PEKCAN
 
Advertisement
  KAMYONUM'DA BU AY
  OTOBÜSÜM'DE BU AY
  VİDEOLAR
Uzaktan Kumandalı Volvo

Uzaktan Kumandalı Volvo

  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
  ANKET
     
 
Aracınız Hangi Marka?

MAN
RENAULT
ISUZU
MERCEDES-BENZ
IVECO
SCANIA
VOLVO
FORD
DAF
BMC
OTOKAR

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
Dünyada Taşımacılık
Dikkat!
Test Sürüşü
Bunları biliyor musunuz?
Dosya
Yakın Plan
Teslimat
Son Yasal Düzenlemeler
Şoförsem Günahım Ne
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
treyler
truck
şoför
fahrer
kamyonum
lkw
sondakika
dikkat
türkiye